Opowieści niesamowite z… Hispanoameryki

Do tej pory opowiadałam o literaturze z Hispanoameryki bazując na powieściach. No, w tekście o Bolaño pojawił się tytuł opowiadań ale bez większego wejścia w temat. To teraz, przy okazji zbliżającego się święta Duchów i Zmarłych, zerknijmy na coś innego.

Hispanoameryka

Opowieści niesamowite… to seria wydań PIW, która bierze na tapet to, co nadprzyrodzone, magiczne, mroczne, często straszne i niepokojące. Wydania te pojawiły się na polskim rynku trzydzieści lat temu, PIW postanowił jednak odświeżyć serię i przypomnieć ją polskiemu czytelnikowi. A jest w czym wybierać, bo możemy poznać wielkich pisarzy z Francji, Włoch, Anglii, Rosji, Niemiec, a nawet z Polski. My jednak skupimy się dziś na Hispanoameryce 🙂

Kim są autorzy Opowieści?

To pisarze i pisarki, którzy nie bali złapać za ten, nie zawsze brany na serio, temat którym jest fantastyka. Silvina Ocampo, Roberto Arlt, Rubén Darío czy Esteban Echeverría wprowadzą nas do świata tajemnicy.

Będzie też – a jakżeby inaczej! – mój osobisty numer jeden jeśli chodzi o ten rodzaj pisania, Horacio Quiroga.

I tutaj chciałabym się zatrzymać na chwilkę.

Numer jeden

Horacio Quiroga (1878-1937), urugwajski pisarz, którego życie, niestety, wpisuje się idealnie w tytuł jego najpopularniejszego wydania – Opowiadania o szaleństwie, miłości i śmierci (Cuentos de locura amor y muerte). Jego tragiczne życie często niepokoi bardziej niż same historie. Można wysnuć teorię, że w jakiś sposób stało się nawet jego inspiracją (tylko czy to życie inspiruje opowiadania, czy na odwrót?).

Dla lubiących czuć gęsią skórkę czy niepewność spoglądając, na przykład, na poduszkę przed zaśnięciem – prawdziwy must have. Odważnym proponuję też spróbować wczytać się w Opowiadania Quirogi po hiszpańsku właśnie. To może być świetne ćwiczenie dla osób już troszkę bardziej zaawansowanych.

Listopad zbliża się wielkimi krokami, spływają na nas długie wieczory pod kocem i z wiatrem dudniącym za oknem.

Czy to nie najlepszy moment na niesamowite i mroczne, choć nie tak znów surrealistyczne, historie?

Zaciekawił Cię temat?
Może skusisz się na nową lekturę?

  • Stick to posting schedules that work
  • Giveaways are a great way to get people into your community
  • Look into your insights to see when your audience is active on Instagram
  • Always be clear on what your CTA is

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *